Zespół "Mazowsze" ambasadorem sportowego projektu na stulecie niepodległości

13 marca br. w Centrum Prasowym PAP odbyła się wyjątkowa konferencja prasowa, w dużej mierze śpiewana. Wziął w niej bowiem aktywnie udział chór Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" m. Tadeusza Sygietyńskiego. Zespół jest od pięciu lat ambasadorem sportowego projektu na stulecie niepodległości Polski. Przybyli na konferencję licznie znakomici sportowcy i himalaiści, gwiazdy (w tym Jerzy Górski - w pewnym sensie gwiazda kina). 

Podczas konferencji przedstawiono kilka projektów, składających się na pewną całość: Narodowy Bieg Stulecia „Od Bałtyku do Tatr” - 100 Biegów Niepodległości w 100 miastach z udziałem 100 000 osób poprzedzone Supermaratonem Stulecia - mistrzostwami Polski (10 listopada na terenie AWF Józefa Piłsudskiego); Supermaraton Pamięci Polskich Himalaistów Katmandu 2018 (13-21 października), organizowany w stolicy Nepalu całkowicie przez stronę polską i z polską obsługą techniczną, sędziowską, medyczną; Trekking Stulecia do bazy pod Mount Everest na wysokość 5400 m (i odprawienie 1 listopada mszy świętej przez polskich księży w intencji tych, co w Himalajach zostali na zawsze, a dzięki ich osiągnięciom rozsławione zostało imię Polski. Ponadto zamontowanie i odsłonięcie tablicy in memory – pamięci wszystkich polskich alpinistów spoczywających na 14 ośmiotysięcznikach.)




Zespół "Mazowsze" obchodzi w tym roku 70. rocznicę swej działalności. Powstał w 1948 r. Zajmuje się stylizacją polskiego folkloru, prezentacją 42 regionów. 5 lutego 2018 r. koncertem "Mazowsze - Niepodległej" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej zespół uczcił setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także zainaugurował obchody 70. rocznicy swego powstania. W tym roku zespół zamierza dać ponad 100 koncertów w Polsce i 40 poza granicami kraju, m.in. w Irkucku (tam po raz pierwszy "Mazowsze" pojedzie w pełnym składzie - 140 osób), w Niemczech i w USA.



Podczas konferencji chór zespołu pod dyrekcją Jacka Bonieckiego zaśpiewał kilka pięknych, ludowych pieśni. Były to m.in.: "Kukułeczka kuka", "Piękna nasza Polska cała", "To i hola", "Cyt,cyt", "Nie zginaj Kaliny, "Cyraneczka", a na koniec tradycyjnie "Furman". Dyrygent Jacek Boniecki poinformował, że "Mazowsze" wydało 4 płyty: z kolędami, z pieśniami ludowymi, z pieśniami patriotycznymi i z muzyką sakralną. Będzie to prawdziwa gratka dla fanów "Mazowsza".


Podczas konferencji zaprezentowane zostały koszulki i czapki, w jakich 100 000 osób pobiegnie 11.11.2018 r. w 100 miastach Polski i za granicą oraz projekty medali Narodowego Biegu Stulecia i Supermaratonu Pamięci Polskich Himalaistów.





Źródło: Muzykantka
Foto: Ewa Balana

Komentarze