Już wkrótce, w ostatni poniedziałek maja, rozpocznie się siódma edycja wydarzenia promującego walory kulturalne, turystyczne i kulinarne Portugalii w naszym kraju. Podczas Tygodnia Portugalskiego "Flavours of Portugal" będzie można posłuchać muzyki fado. Jest to portugalski gatunek muzyczny, którego początki sięgają XIX wieku. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "fatum", oznaczającego przeznaczenie.
Teksty utworów fado zazwyczaj opowiadają o trudach codzienności. Towarzyszą im pełne smutku melodie i długie przemilczenia. Słowa śpiewane są przez jednego wokalistę przy akompaniamencie gitary portugalskiej "viola do fado" oraz gitary klasycznej. Fado jest muzyką ludową, jako gatunek powstał wśród ludzi niższych warstw społecznych. Wyróżnia się dwa rodzaje tej muzyki: "Fado z Coimbry" i "Fado z Lizbony".
Ten pierwszy jest śpiewany wyłącznie przez mężczyzn i wywodzi się ze studenckiego miasta, jakim jest Coimbra. Muzycy występuja w czarnych togach przypominających stroje studenckie. "Fado z Lizbony" jest bardziej znane. Początkowo było wykonywane na ulicach lub w małych restauracjach, a w późniejszym okresie w specjalnych do tego przeznaczonych "casas do fado". Ten rodzaj fado śpiewany jest głównie przez kobiety. Ma mocne akcenty i częste zmiany rytmu. Tematyka utworów to problemy życia codziennego w biednych, lizbońskich dzielnicach, ale i utracona miłość, czy problemy emigracji.
Na "Tydzień Portugalski" przyjadą do Warszawy fadystka Raquel Guerra oraz gitarzyści Jose Quaresma i Paulo Cachinho. Tych muzyków będzie można posłuchać przy okazji ekskluzywnych kolacji portugalskich w Hotelu InterContinental Warszawa. Szersza publiczność będzie miała możliwość posłuchać fado w wykonaniu João de Sousa, podczas Weekendu Portugalskiego w ramach Targu Śniadaniowego w Warszawie (4 i 5 czerwca 2016).
foto: youtube.com
Komentarze
Prześlij komentarz