Gala finałowa 12. edycji konkursu LODOŁAMACZE

27 września 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród Lodołamaczy 2017 r. Patronką honorową tegorocznej edycji była Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Nagrody rozdano w siedmiu kategoriach.

Laureaci Lodołamaczy to firmy, instytucje i organizacje przełamujące stereotypy i uprzedzenia. To pracodawcy otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych, których przedsiębiorstwa dały szansę swoim pracownikom na pracę i rozwój. W ich firmach osoba z niepełnosprawnością jest pełnosprawnym pracownikiem zaangażowanym we wspólne budowanie sukcesu firmy.

Tegoroczną galę poprowadził Tomasz Kamel. Obecny był na niej ambasador kampanii Krzysztof Hołowczyc. 



W swoim przemówieniu Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser- Duda powiedziała m.in., że  "niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów w życiu społecznym i zawodowym" i zauważyła, że "możliwości edukacyjne osób z niepełnosprawnością są szerokie, ale poziom zatrudnienia zbyt niski". Podkreśliła, że tym bardziej postawa laureatów zasługuje na szczególne uznanie ponieważ „umiejętnie i konsekwentnie kruszą lody obojętności wobec osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim dają przykład innym pracodawcom, że warto pomagać i warto wspierać". Pani Prezydentowa podziękowała wszystkim, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym, a w szczególności pracodawcom, którzy daja im zatrudnienie.

Laureatami XII edycji zostali m.in.: firma MetalERG z Oławy, „Dalej Razem" z Zielonej Góry, Politechnika Wrocławska, Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych z Torunia, Spółdzielnia Socjalna Równość z Krakowa, Kopalnia Soli Wieliczka.

W kategorii „Dziennikarz bez barier" uhonorowano Bernadetę Szczyptę z Radia Rzeszów. Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe dla Fundacji Bez Tajemnic oraz Rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego.

Na gali rozbrzmiewała wspaniała muzyka. Po pierwsze zabrzmiało zmysłowe tango, do którego piękny układ taneczny zaprezentowali Iwona Cichosz i Stefano Terrazzino, czyli Miss Świata Osób Niesłyszących i wybitnie uzdolniony tancerz włoskiego pochodzenia, znany z popularnych tanecznych programów telewizyjnych. 




Na gali wystąpił również Artur Andrus z zespołem muzyków. Artysta multimedialny, redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", poeta, piosenkarz, dziennikarz, autor książek, tekstów piosenek zaśpiewał i zarecytował kilka utworów poświęconych ... matkom, bohaterkom dnia codziennego. Swoim występem rozbawił publiczność.


Z kolei minikoncert Tomasza Kowalskiego zwycięzcy 4 edycji Must Be The Music, który w czerwcu 2014 roku uległ poważnemu wypadkowi, wywołał wzruszenie. Artysta pięknie zaśpiewał na zakończenie "List do M" z repertuaru grupy Dżem. Zaśpiewał ją siedząc na wózku, bo po wypadku na nim się porusza ale po długiej i nieustającej rehabilitacji powraca do śpiewania i koncertowania.


Obecny na gali Bartosz Arłukowicz wyraził potrzebę, by szczególnie w przyszłości zająć się niepełnosprawnością dziecięcą, jako osobną dziedziną, czy też kategorią. Bardzo ważne jest, by dzieci te dobrze funkcjonowały w środowisku zdrowych.

Źródło i foto: Muzykantka


Komentarze